Published by admin on 23 grudnia, 2021

Zewsząd słychać pytanie: gdzie są Ci faceci? Czy prawdziwych facetów już faktycznie nie ma?

Mawia się, iż prawdziwych mężczyzn już nie ma. Zewsząd ogłasza się, że zapanowała epoka narcyzów, czyli mężczyzn zapatrzonych w siebie, mężczyzn bez cech szczególnych, bez cech, które powinny być ich największymi zaletami. Istotnie, że coś się zmieniło, ale nie jest to jedynie wina facetów. Kiedyś po prostu życie było prostsze, dziś skomplikowało się sporo rzeczy, a wyniki są tego typu, że role społeczne i kulturowe się trochę pomieszały. Pomimo tego, mężczyźni jako gatunek istnieją, są jednakże bardziej elastyczni niż w dawnych czasach.

natura

Autor: Future PR
Źródło: Future PR
W niektórych społecznościach nie do pomyślenia jest, by mężczyzna zajmował się domem. Podział jest prosty, kobieta zostaje w domu, dba o dom, odchowuje dzieci, a facet idzie do pracy i zarabia na dom i utrzymanie rodziny. To sztywne rozumienie ról społecznych powoli odchodzi do przeszłości, nawet w kulturach bardzo konserwatywnych. To nie jest ani wina kobiety, ani mężczyzny, dzieje się najczęściej tak, bo zmianie uległ świat – przede wszystkim ład społeczny. Jeśli jest praca, ale dla kobiety, a nie dla mężczyzny to nic na to nie poradzimy. Trzeba zaakceptować rzeczywistość.

Po prostu, kobieta idzie pracować,facet zostaje w domu. Proste jak najprostsze równanie. Kiedyś rynek pracy był dla kobiet bardziej zamknięty, aktualnie co prawda, kobiety nie są tak wynagradzane jak mężczyźni, ale i to się powoli zmienia.

Chcesz czytać dalej ciekawą lekturę? Zatem nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj poznawanie na następnej stronie.

Cechą ludzką jest przystosowanie się do zmiennych warunków, jeśli nie można tak jak chcemy to musimy się dostosować. Zresztą, co w tym złego, iż to kobieta zapozna się trochę ze sferą zawodową, a mężczyzna zajmie się domem i dziećmi, może dzięki temu oboje będą mieli dla siebie większe pokłady szacunku, dla wykonywanych przez siebie życiowych zadań?

środowisko

Autor: Rajeev
Źródło: http://www.flickr.com

Ponadto, nikt przecież nie chce mężczyzną zabrać męskości. Przecież w dalszym ciągu ojciec może pojechać z synem za miasto na męską wyprawę. Odziani w odzież myśliwską mogą zapolować, mogą łowić ryby i sprawdzić się w terenie. Mama nie jest zmuszona nagle tego robić, zresztą nawet nie preferowałaby tej formy rozrywki. Facet choć elastyczny, tak naprawdę pozostaje facetem. Tego nic nie może zmienić. Osobiście dostrzegam w tym plusy. W dawnych czasach wszystko było ustalone, role przypisane i może faktycznie ludzie odczuwali większe bezpieczeństwo, lecz jednocześnie mieli mniej wolności. Obecnie nie jesteśmy spętani w gąszczu krępujących ruchy norm, dzięki temu mamy większe pole manewru. Kwestią jednakże pozostaje inny fakt – bardzo tradycyjne środowiska mają z tym duży problem, dlatego panuje tam pogorszenie relacji na każdym poziomie.

#kultura#myślistwo#społeczeństwo#środowisko