Published by admin on 11 stycznia, 2022

Usługi stomatologiczne w kraju nad Wisłą – jeszcze na NFZ czy już jedynie prywatnie

Próchnica, chore dziąsła oraz to co najgorsze ciągły ból zęba to wszystko wiedzie człowieka do gabinetu dentystycznego. Co raz częściej jednak za te wizyty dużo.Bezpłatne usługi dentystyczne nadal są realizowane w Polsce, jednak oczekiwanie na nie jest niejednokrotnie dość długie. Jesteśmy [przyzwyczajeni już do kolejek u ortopedy i okulisty, krytykujemy czas potrzebny do załatwienia badania u neurologa, natomiast nikt nie uskarża się na długie czekanie na przyjęcie do dentysty, co więcej przychodząc do tego specjalisty zawsze zabieramy ze sobą pieniądze.

szyld

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dentysta stał się lekarzem zajmującym się pacjentami głównie za fundusze prywatne. Jednak wiele gabinetów ma podpisane umowy z NFZ, warto więc dowiedzieć się jak długie u danego lekarza obowiązują kolejki i czy opłacając wizytę ze swoich pieniędzy nie jest nam doliczana także wizyta na koszt ubezpieczyciela. NFZ udostępnił możliwość weryfikacji swoich wizyt u różnych specjalistów (stomatolog, kardiolog, dermatolog – bez różnicy), jeśli zostały one dokonane w miejscach, które Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje. Pacjent może przyjrzeć się danym od 2008 roku i zweryfikować czy dentysta. którego odwiedził kilka lat wcześniej właściwie zakwalifikował wizytę. Warto korzystać z publicznej służby zdrowia, nawet jeśli czekanie na operację czy usługę może zająć długie miesiące czy lata, warto też szukać lekarzy i gabinetów, które oferują wykonanie zabiegu w ramach ubezpieczenia zabieg (np. hiperłącze) za niewielką dopłatą (może odnajdzie się jakiś stomatolog, który wykona np. licówki porcelanowe w niewysokiej cenie). Listy oczekujących dotyczą najczęściej bardzo drogich zabiegów jak wstawienie endoprotezy w ortopedii lub są rezultatem popularności określonego specjalisty, co widać w szczególności u ginekologów. Prywatne gabinety stomatologiczne mają raczej krótkie okresy oczekiwania, jednak zdarza się, że łączą one usługi państwowe z prywatnymi. Zdarzają się również przypadki, kiedy czekający w kolejce pacjenci w dużej ilości rezygnują z usługi z powodu urlopu czy zachorowania.

Więcej informacji –

narzędzia stomatologiczne

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjmijmy, że dany człowiek ma termin na licówki porcelanowe za parę miesięcy, w tym samym czasie zaczyna panować grypa, ludzie rezygnują lub przesuwają wizyty u stomatologa, co więcej nie potwierdzają lub nie przychodzą na ustalone zabiegi, stąd chory mający chęć na licówki porcelanowe uzyskuje je po kilkunastu dniach od wpisania się na listę oczekujących. Umówienie się na bezpłatną wizytę u dentysty nadal jest możliwe. System informatyczny który obsługuje listy oczekujących jest nadal w budowie, ale funkcjonuje coraz sprawniej, warto z niego korzystać, szukając dobrego lekarza i dogodnego terminu.
#dziąsła#NFZ#Pacjent#wizyta