Published by admin on Marzec 25, 2020

Składowe umundurowania – różniące się między sobą mundury oraz elementy wyposażenia

Na terenie zarówno globy, jak i Polski obecne są różniące się między sobą formacje wojskowe i umundurowane. Ich cechą charakterystyczną jest to, że ich członkowie noszą mundury. To właśnie mundur pozwala odróżnić członków tych grup od pozostałej części obywateli. Jakie są cechy typowe różnych formacji mundurowych oraz jak wyglądają ich mundury?

furażerka

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej znaną formacją umundurowaną jest oczywiście wojsko. Trudno tutaj jednak mówić o określonym wzorze munduru. Określone rodzaje wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej rozpoznawalne uważane są wojska lotnicze, których umundurowanie ma specyficzny stalowy kolor. Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem wojsk lotniczych jest tak zwana mewka, która znajduje się w klapie munduru. To symbol polskich lotników.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych bardzo często mylone są z mundurami , które noszą policjanci, które mają podobny kolor. Podobną barwę mają także mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od pozostałych przedstawicieli służb mundurowych jest znajdująca się na ramieniu naszywka z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Żołnierze do części wyposażenia mundurowego wliczają rozmaite typy czapek – . Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest niewielką czapką, którą zakłada się na czubek głowy. Nie jest to rzecz jasna jedyna czapka, którą mają wojskowi.

harcerz

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Zbliżone w wyglądzie czapki używane są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej przed chwilą Służby Więziennej. Wielkie znaczenie w umundurowaniu mają też buty.

Formacją noszącą mundur o nieco innym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski jest inny dla dziewczynek i dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski obejmuje spódnicę, chłopcy rzecz jasna mają do dyspozycji spodnie. Mundury harcerskie wyróżniają się stalowo – zielonym kolorem. Cechą charakterystyczną są grube skarpety wkładane przez dziewczynki. Wygląd mundurów różni się w zależności od formacji oraz tego, czy jest on stworzony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach umundurowanych zjawiły się kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, by coś miało ulec zmianie.

#buty#harcerstwo#Mundur