Published by admin on Lipiec 8, 2020

Rower jakiego szukasz

Jazda na rowerze to hobby cieszące się coraz większą popularnością. Pedałując prosto przed siebie nie tylko zrzucamy zbędny tłuszczyk i zwiększamy masę mięśniową. Rezygnując z innych form transportu nie zanieczyszczamy również środowiska. Zalety na pewno są warte podkreślenia jednak uwagę powinno się w pierwszym rzędzie skupić na najważniejszym elemencie opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc rodzaj powinniśmy wybrać?

Wybór roweru nie jest taki prosty jak na początku byśmy mogli pomyśleć. W zależności od tego w jakich warunkach będziemy jeździć elementy składające się na nasz dwukołowiec będą inne. Dobrze jest odwiedzić niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne ramy, hamulce czy położenie kierownicy w innych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Kluczowe jest, by celnie dobrać rowery górskie, miejskie czy użytkowe. W wyniku tego jazda dostarczy dużego zadowolenia.

Przede wszystkim dobrze jest poznać dwa główne modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” pozwalają wygodnie przemieszczać się w mieście. Charakterystycznymi właściwościami są wysoko zamontowana, giętka kierownica, większe i wygodniejsze siodełko ułatwiające jazdę z prostymi plecami i większą widoczność, dobre oświetlenie i wymagane zamieszczenie znaków ostrzegawczych oraz osłony na łańcuch zapobiegające przed zabłoceniem w trakcie jazdy. Czasami uzupełnione są bagażnikiem i łańcuchem zabezpieczającym od kradzieży. Raczej też rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie są zbędne.

Jeśli szukamy roweru odpowiedniego w góry polecamy rowery górskie (http://www.margaretka-swietokrzyska.pl/pl/galeria/) czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB błyskawicznie zyskały rzesze fanów, które wciąż rosną. Jak łatwo wywnioskować z nazwy stworzono je do jazdy terenowej, np. w górach. Cechuje je zwłaszcza nieduża, dodatkowo umacniana rama, mocna, ale lżejsza konstrukcja i odpowiednie hamulce.

Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, dzięki którym jadący mają szansę rozwinąć wyjątkowo szybkie jak na rower prędkości. Poza tą właśnie zaletą mają one również parę wad, które skutecznie zmniejszają ich popularność. W szczególności narzucają one potrzebę równej nawierzchni, niełatwo jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma poważnie ograniczone pole widzenia.

Pozostaje nam tylko odwiedzić sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i zamknąć auto w garażu.

#hamulce#jazda#rower#sport#transport#wycieczki