Published by admin on 20 listopada, 2021

Mało znane języki innych narodów – duże możliwości na polskim rynku pracy

Zachęcają nas do poznawania języków znanych. Wspomina się, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Nie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Język angielski już opanowałeś, drugi taki język też będzie przydatny. To wszystko to racja, znajomość angielskiego to niezbędne minimum, lecz wybór kolejnego jest bardzo kluczowy. Jednakże zachęcamy do zdecydowania się na mniej znany, bardziej niespotykanego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.

szkolenia dla nauczycieli

Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com

Żaden z tych krajów nie jest potęgą na arenie międzynarodowej, obszarowo też nie są to zbyt duże państwa. Kiedyś Serbia to była Jugosławia,a Jugosławia to był socjalistyczny, ale nieźle dający sobie radę kraj, dziś Serbia nawet nie jest w Unii.

Jeżeli masz chęć poznać więcej informacji na omawiany temat – odsyłam do serwisu www (https://btzielonadolina.pl/), ponieważ tam są cenne fakty opisujące przedstawiany wątek.

Rumunia niedawno weszła do UE, a Słowacja i Słowenia to jest europejska druga liga, jeśli chodzi o temat ważności, znaczenie w europejskiej polityce. I właśnie paradoksalnie, może właśnie, dlatego opłaci się wybrać taki język do nauki. Nikt nie myśli o nim poważnie, „bo to, bo tamto”, więc masz dla siebie wolne pole, tak się właśnie buduje swoja niszę, do której nikt inny nie ma wstępu.

No popatrz, jest rekrutacja: szukają osoby z hiszpańskim. Na korytarzu jest wielu rywali, na twoje miejsce czatuje z pięćdziesiąt osób. Jakie masz szansę na dostanie się, jeśli jest jedno miejsce. Niewielkie. Inna sytuacja, jakaś firma (metoda 5s) potrzebuje osoby ze znajomością języka serbskiego (korepetycje ze słoweńskiego). Nie nie ma tam nikogo, nie ma poza tobą. Nie masz konkurentów, praca jest twoja. Już widoczne są profity z uczenia się niszowych języków?!

Nauka języka rumuńskiego (słowacki dla turysty) to nieliczne pomoce naukowe (słowniki, podręczniki), podobnież spotkasz publikacje i słowniki do nauki języka słowackiego. Język serbski, bardziej występuje pod postacią publikacji, jako język serbsko-chorwacki, więc nie pomyl się, to są podobne do siebie języki. Zresztą, nauka języka serbskiego, dostępne słowniki oraz nauka języka słoweńskiego (z przeróżnych publikacji, gazet czy słowników) to bardzo miłe zajęcie. Są to języki słowiańskie, więc bliskie językowo do naszego ojczystego języka.
#język#nauka języka#słowniki