Published by admin on Kwiecień 30, 2020

Ład musi być głównym elementem istnienia wszystkich istot

Życie jest zbyt skomplikowane, więc układamy wiele spraw, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można to nazwać generalizacją, kiedy za wszelką cenę chcemy coś ułożyć, można nazwać to też mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Zarówno z jednego, jak i z drugiego rozwiązania rodzi się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieistotne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko segregować i nazywać. Taką już mamy bowiem naturę. Kiepsko sobie wyobrazić funkcjonowanie całych ludzkich cywilizacji: państwa, miasta, organizacji bez pewnych opanowanych schematów. Gdyby nie systematyka nie byłoby nazw ulic, nie byłoby rejestracji, przez co odróżnialibyśmy samochody po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert

Źródło: http://www.morguefile.com/

Od harmonii nie jest wolna przyroda, przecież pośród zwierząt każdego gatunku istnieje uporządkowanie, której żaden członek stada nie zaburzy. Zwierzęta są naturalnie mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie pomyślą, że coś można zrobić nieschematycznie. Popatrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. W żadnym momencie życia nie myśli, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Objaśniamy sobie świat przygotowując atlasy, układamy książki na półkach, a uczęszczający do pracy w urzędach zarządzają na co dzień wielką ilością dokumentów, z których każdy dokument musi znaleźć się w ogólnym porządku. Harmonia istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (oferta smyczy rap, rock, metal) – są przecież kieszeń na banknoty, kieszonka na bilon i miejsce na karty. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki rap) określa porządek, to czego słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Słuchając rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, który ma nas słuchać, rządzimy nim, określamy mu mapę zachowań i tego, czego od niego oczekujemy. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – pies potrzebuje pana, a człowiek psa. To wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.

#portfel#rap#rock