Published by admin on 24 stycznia, 2022

Jak nazwać sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

Nie ma prawdopodobnie innej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas wieloma kolorami, dźwiękami, utworami czy aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej akuratnie nazwać, ponieważ każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym sporo słuszności, ale trzeba podejść do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób oddziałuje. Skoro potrafimy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z drugiej strony dla pozostałych osób ten utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką jesteśmy w stanie określić też każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakże użytkowy, nie służy do rzeczy użytkowych, lecz powinien cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, bo wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Tego typu rzeczy są tworzone, żeby z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z innej strony, aby były jednakowoż oryginalne z wyglądu. Bo właściwie, jak tak się przyjrzeć różnym rzeczom, to co prawda dostrzeżemy mnóstwo fajnych przedmiotów, ale większość jest przeciętna. Sztuka użytkowa więc w jakiś sposób pokonuje ten problem. Prądem w sztuce, który zasługuje na uznanie jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, zwłaszcza w malarstwie, architekturze, grafice oraz architekturze wnętrz. Największa moda przypada na niego w latach 1919-1939.

Nie wszystkich wiadomości dowiesz się się z tygodników. Gdy chciałabyś dowiedzieć się o zaskakujących wypadkach odwiedź nasze serwisy www www.

Art deco zrodził się jako sprzeciw na secesję, było to bunt przeciwko braku dyscypliny przestrzennej (tak dokładnie prezentowało się to w sztuce secesyjnej).

art deco
To dokładnie art deco rozpoczął tak zwane wzornictwo przemysłowe, jakie sporo ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej informacji – To oznacza, iż liczy się nowoczesne projektowanie, lecz z myślą o funkcji przedmiotu na życie człowieka. Zwłaszcza obrazy art deco są niezwykle cenne, są wspaniałe i oryginalne, zwłaszcza dzisiaj cieszą się wielkim uznaniem. Jest w Polsce paru artystów, którzy malują w tym stylu i czynią to rzeczywiście niezwykle. Jednym z takich artystów jest jest Andrzej Romański, niezwykle zdolny i doświadczony malarz, dla którego art deco, to punkt wyjścia do tworzenia niezapomnianych obrazów.

To ważne, że istnieje sztuka, która nie odpowiada jedynie na wątpliwości danego artysty, ale jednocześnie pozostawia więcej po sobie, tworzy pole dla kreowania przykładowo czegoś więcej – niezapomnianych dzieł, jakie mają wkład w skali globalnej sztuki.

#Art Deco#malarz#obrazy#sztuka