Published by admin on Sierpień 9, 2019

Endometrioza – co to jest i jakimi sposobami ją można leczyć

Kobiety, dosyć często ze względu na fakt, że pracują zawodowo i są zajęte opieką nad dziećmi bądź domem, nie mają czasu na zadbanie o własne zdrowie. Jest to rzeczywiście znaczący błąd, gdyż zdecydowana większość chorób jest prosto uleczalna właśnie we wczesnym stadium.

Zdarza się, że późno zdiagnozowane schorzenie pozostawia już na stałe swój ślad w ludzkim ciele – czasem nie można go wyeliminować. Przykładem choroby, o jakiej istnieniu dalej wiele kobiet nie wie,

Dziewczyna pogrążona w smutku

Autor: Andrés David Carreño
Źródło: http://www.flickr.com

jest endometrioza. Przede wszystkim dotyka ona tych kobiet, które znajdują się w okresie życia, w którym nadal mogą rodzić potomstwo.

Zasadniczo, choroba polega na tym, że endometrium, a więc błona śluzowa macicy, wydostaje się poza jej obręb. Najczęściej, błona pojawia się w jamie otrzewnej. Cechą typową jest pojawianie

Dziewczyna w parku

Autor: Νick Perrone
Źródło: http://www.flickr.com

się różnego rodzaju guzków i tak zwanych torbieli czekoladowych, jakie zostały w ten sposób określone przez wzgląd na ich ciemne zabarwienie. Niestety, samodzielne zauważenie choroby nie jest zadaniem prostym, gdyż jej objawy naprawdę często są niewidoczne. Może pojawiać się chociażby ból podczas uprawiania seksu. Czasami, chorobie towarzyszą również kłopoty z poczęciem dziecka.

Niepokojące są również krwawienia z pochwy, naturalnie poza miesiączkami. Endometrioza gdy nie jest leczona, może sprawić, że jajniki kobiety stracą własną naturalną drożność, co z kolei doprowadzi do bezpłodności, z tego powodu tak ważne są regularne wizyty u ginekologa, przede wszystkim że rozwój schorzenia jest faktycznie często podstępny. Uwagę powinny zwrócić też dość obfite miesiączki, połączone z silnym PMS.

Aktualnie ciągle nie odkryto, dlaczego choroba się pojawia. Z tego powodu, niemożliwe jest usunięcie przyczyny, co byłoby znakomitym rozwiązaniem. Lekarze więc bazują wyłącznie na leczeniu objawowym, które dzieli się na farmakologiczne i operacyjne. Z reguły usuwane są różnego rodzaju zrosty lub torbiele.

Wejdź na kolejną stronę i dowiedz się również więcej o tej samej specjalizacji. Pod poniższym adresem przygotowaliśmy dla Ciebie niemało wpisów.

Szybsze zdiagnozowanie choroby może ochronić przed poważnymi następstwami, zwłaszcza przed bezpłodnością, tym samym absolutnie nie można zaniedbywać wizyt u fachowca. Warto wybrać najbardziej polecanego lekarza. Poza tym, leczenie przynosi ulgę, przede wszystkim w czasie bolesnych miesiączek, jakie również najczęściej towarzyszą chorobie (co jeść w czasie endometriozy).

#ból#choroba#endometrium#jajniki#kobiety#Leczenie#operacyjne