Published by admin on 25 listopada, 2021

Czy powinno się uczyć dialektu narodów bliźniaczych nam kulturowo?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tylko moda, to przymus. Większość z uczących się uczyła się już angielskiego. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki następny język. Z jednej strony zachęca coś banalnego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język egzotyczny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się w światowym handlu, polityce, stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu pojawia się na myśli język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie otwarcie, że nie każdy (może też ja) nie dam radyopanować tego języka. Wynikać to może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz również z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba być świadomym, że nauka chińskiego jest prawdziwą szkołą dyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz to robić każdego dnia, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z podręczników, ich liczba na naszym rynku stale się zwiększa, bo Chiny to coraz ważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli mamy świadomość, ze nie uda się nam, że żaden chiński (ucz się chińskiego) czy koreański, to nie dla nas, wcześniej język połamiemy i się naszymi możliwościami załamiemy niż coś się nauczymy.

Ta solidna oferta (https://rd-car.pl/), którą przygotowaliśmy dla fanów opisywanej problematyki, ma zbliżone informacje na to ciekawe zagadnienie – zobacz tutaj.

Co wtedy? Jeśli zaufać specomz rynku pracy, poszukując drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz uczyć się czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (czeski dla Czechofilów). Wybór jest spory, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto spojrzeć na czeski.

Z tego zestawu warto wybrać, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… bądź ostrożny. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt skuteczna, bo wiele słów ma podobne brzmienie, ale inne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie efektywna, jeśli nie nauczymy się cyrylicy. Na początek więc alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu będziemy mogli, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać znaczne ilości słów.
#chiński#czeski#koreański